У Time розповіли, як "Азов" через Facebook вербує радикалів і навчає неонацистів з усього світу - Запоріжжя.Info

У Time розповіли, як “Азов” через Facebook вербує радикалів і навчає неонацистів з усього світу

Видання Time опублікувало матеріал про те, як українські націоналісти з “Азова” використовують соціальні мережі, зокрема Фейсбук, для вербування праворадикалів зі свого світу. 

“Страна” публікує повний переклад статті.

“Сніг на вулицях Києва тільки встиг розтанути, коли ранньою весною 2018 року сюди прибув ветеран ВМС США Шон Фуллер. Його Валіза на коліщатках стукав по бруківці української столиці. На західній околиці міста Шон знайшов адресу, яку рекрутер відправив йому через Фейсбук, це була нічліжка з двома дюжинами ліжок, кожна зарезервована для іноземного бійця.

Люди, яких Фуллер зустрів всередині, були в основному з Європи, як і його рекрутер, постійно курить норвежець на ім’я Йоахім Фурхольм, засуджений за пограбування банку в Норвегії в 2010 році. Вони познайомилися через Фейсбук, а зустрілися один з одним проходячи військову підготовку і бойовий досвід в одній з українських груп.

Коли вони нарешті зустрілися, Фуллер помітив татуювання зі свастикою на середньому пальці лівої руки Фурхольма. Це його не здивувало: вербувальник не приховував своєї неонацистської політики. В рамках глобальної мережі вкрай правих екстремістів він служив сполучною ланкою з рухом “Азов”, українським бойовим угрупованням, яке тренувало і надихало прихильників переваги білої раси з усього світу і в яку прийшов Фуллер.

Його бійці представляють різні воєнізовані формування – а їх десятки, – захищають Україну від російських військових протягом останніх шести років.

Але “Азов” – це набагато більше, ніж просто загони. У нього є своя політична партія, два видавництва, літні табори для дітей і загін лінчевателей, відомий як Національні Дружини, яке патрулює вулиці українських міст разом з поліцією.

На відміну від своїх ідеологічних побратимів у США та Європі, у нього також є військове крило, принаймні, з двома тренувальними базами і великим арсеналом озброєнь, від дронів і бронетехніки до артилерійських знарядь.

За словами співробітників правоохоронних органів трьох континентів, за межами України “Азов” відіграє центральну роль в мережі екстремістських угруповань, що тягнеться від Каліфорнії через Європу до Нової Зеландії. І діє як магніт для молодих людей, спраглих бойового досвіду. Алі Суфан, консультант з безпеки і колишній агент ФБР, який вивчав “Азов”, вважає, що за останні шість років в Україну приїхало понад 17 000 іноземних бойовиків з 50 країн.

Переважна більшість не має явних зв’язків з ультраправою ідеологією. Але коли Суфан вивчив методи вербування більш радикальних українських добровольців, він виявив тривожну картину. Це нагадало йому Афганістан 1990-х років, після виведення радянських військ і того, що США не змогли заповнити вакуум безпеки.

“Досить скоро до влади прийшли екстремісти. Талібан був прав. І ми не прокидалися до 11 вересня, – сказав Суфан Time. – Зараз це паралель з Україною”.

На слуханнях в комітеті Палати представників з внутрішньої безпеки у вересні 2019 року Суфан закликав законодавців поставитися до загрози більш серйозно. Наступного місяця 40 членів Конгресу підписали лист, в якому безуспішно закликали Держдепартамент США оголосити” Азов ” іноземною терористичною організацією.

“В ” Азові” протягом багатьох років вербують, радикалізують і навчають американських громадян”, – йдеться в листі. Крістофер Рей, директор ФБР, пізніше підтвердив у свідченнях Сенату США, що американські прихильники переваги білої раси “насправді подорожують за кордон для навчання”.

Слухання на Капітолійському пагорбі замовчували важливе питання: як “Азов”, маловідомий рух, що почався в 2014 році всього з декількома десятками членів, став таким впливовим в глобальній мережі ультраправого екстремізму? Time в більш ніж дюжині інтерв’ю з лідерами і новобранцями “Азова” виявив, що ключем до його міжнародного зростання було повсюдне використання соціальних мереж, особливо Фейсбуку, який щосили намагався утримати групу від своєї платформи. “Фейсбук-це головний канал”, – говорить Фурхольм, рекрутер.

У заяві для Time Фейсбук розповів про свої спроби впоратися з поширенням ідей правих екстремістів, заявивши, що він заборонив понад 250 груп прихильників переваги білої раси, включаючи “Азов”.

“Оскільки вони розвивають свої зусилля, спрямовані на повернення на платформу, ми оновлюємо наші методи дотримання технологій та людського досвіду, щоб запобігти їх”, – сказано в повідомленні.

Проте його спроби придушення були далеко не повністю ефективними. У той час як Фейсбук вперше назвав батальйон “Азов” “небезпечною організацією” в 2016 році, сторінки, пов’язані з групою, продовжували поширювати пропаганду і рекламувати товари на платформі в 2020 році, згідно з дослідженням Центру протидії цифрової ненависті, опублікованому в листопаді.

Навіть у грудні у політичного крила руху “Азов”, Національного Корпусу та його молодіжного крила було не менше десятка сторінок у Фейсбуці. Деякі почали зникати після того, як Time поставив фейсбуку питання про “Азов”.

Ця онлайн-гра в “Злови і видали”, яка, за словами Фейсбука, є центральною в його стратегії боротьби з екстремізмом, навряд чи вирішить глибшу проблему, створювану” Азовом ” і його союзниками.

Крім надання іноземним радикалам місця для вивчення прийомів і знарядь війни, рух “Азов” за допомогою своєї онлайн-пропаганди підживлює глобальну ідеологію ненависті, яка зараз викликає більше терористичних атак в США, ніж ісламський екстремізм, і стає все більш поширеною загроза у всьому західному світі.

Після найжахливішого подібного нападу за останні роки-масового вбивства 51 людини в Крайстчерчі, Нова Зеландія, в 2019 році-частина руху “Азов” допомогла поширити маячний маніфест терориста в пресі і в Інтернеті, прагнучи прославити його злочини і надихнути інших.

Згідно зі звітом Рахункової палати уряду США, опублікованим в 2017 році, за 16 років, що послідували за терактами 11 вересня, ультраправі угруповання несуть відповідальність за майже три чверті з 85 смертоносних екстремістських інцидентів, що сталися на американській землі.

У своєму листі до Держдепартаменту в 2019 році американські законодавці відзначили, що “зв’язок між “Азовом” і терактами в Америці очевидна”. Це помітили і українська влада. У жовтні вони депортували двох членів Atomwaffen Division, неонацистського угруповання в США, які намагалися працювати з” Азовом”, щоб отримати” бойовий досвід”, згідно з повідомленням BuzzFeed News з посиланням на двох українських силовиків.

Серед найближчих американських союзників “Азова” був рух Rise Above Movement, або RAM, вкрай права банда, деякі з членів якої були звинувачені ФБР в серії насильницьких нападів в Каліфорнії. Лідер групи Роберт Рундо заявив, що його ідея Ram прийшла з вкрай правої української сцени.

“Це завжди було моїм джерелом натхнення для всього”, – сказав він у подкасті правих у вересні 2017 року, назвавши “Азов” “майбутнім”. – У них дійсно є культура. У них є свої клуби. У них є свої бари. У них свій стиль одягу”.

Головний призовний пункт “Азова”, відомий як” Козачий дім”, знаходиться в центрі Києва, в чотириповерховій цегляній будівлі, наданій Міністерством оборони України. У дворі кінотеатр і Боксерський клуб.

На верхньому поверсі знаходиться лекційний зал і бібліотека, повна книг авторів, що підтримують німецький фашизм, таких як Езра Паунд і Мартін Хайдеггер, або чиї роботи були запозичені нацистською пропагандою, таких як Фрідріх Ніцше і Ернст Юнгер. На першому поверсі знаходиться магазин Militant Zone, в якому продають одяг і брелоки зі стилізованими свастиками та інші неонацистські товари.

“Його можна охарактеризувати як маленьку державу в державі”, – каже Олена Семеняка, керівник міжнародного відділу руху”Азов”.

Під час екскурсії по “Козачому дому” в 2019 році вона розповіла Time, що місія “Азова” – сформувати коаліцію ультраправих угруповань по всьому західному світу з кінцевою метою захопити владу у всій Європі.

height=”382″ />

Молодий призовник з “Азова” тримає гвинтівку під час базової підготовки. На його татуюваннях зображені символи, які часто використовуються правими радикалами по всьому світу, включаючи Чорне Сонце і Молот Тора. Фото: Максим Дондюк для Time

Може здатися іронічним, що цей центр білих націоналістів знаходиться в Україні.

У якийсь момент в 2019 році це була єдина країна в світі, крім Ізраїлю, у якої і президент, і прем’єр-міністр були за національністю євреями.

Ультраправим політикам не вдалося отримати жодного місця в парламенті на останніх виборах. Але в контексті глобального руху прихильників переваги білої раси у “Азова” немає суперників за двома важливими напрямками: доступ до зброї і сила вербування.

Рух виник як продукт революції, що охопила Україну в 2014 році.

В одному з перших офіційних актів лідери революції амністували 23 ув’язнених, у тому числі кількох відомих крайніх правих діячів. У їх числі Андрій Білецький, який останні два роки провів у СІЗО за звинуваченням у замаху на вбивство. Він стверджував, що справа проти нього була політично мотивованою, частиною несправедливого придушення місцевих націоналістів.

Українська поліція довгий час ставилася до його організації “Патріот України” як до неонацистського терористичного угруповання.

Прізвисько Білецького в групі було “Білий Вождь” або “білий правитель”, і його маніфест, здавалося, черпав своє натхнення прямо з нацистської ідеології.

У ньому говорилося, що українські націоналісти повинні “очолити білі нації світу в останньому хрестовому поході за їх виживання, в хрестовому поході проти очолюваного семітами Untermenschen” – німецького терміна для “недолюдей”, що йде корінням в нацистську пропаганду.

Через кілька днів після звільнення Білецький мав намір зібрати вкрай праву міліцію.

“Це був наш підйом на поверхню після довгого періоду під землею”, – сказав Білецький в інтерв’ю Time тієї зими в Україні. 

Відзнака, яку він вибрав для руху, поєднував в собі два символи – “Чорне сонце” і “Вовчий гачок”, обидва з яких використовувалися німецькими нацистами під час Другої світової війни.

У відповідь на проєвропейську революцію на Україні, яка прагнула більш тісно пов’язати колишню радянську республіку із Заходом, російські війська захопили контроль над двома великими містами і десятками селищ на сході України.

Новий уряд у Києві, зневірившись перед обличчям цього вторгнення, шукав союзників там, де міг їх знайти, навіть серед груп, які сповідують антидемократичні ідеології.

Група Білецького показала особливо ефективний приклад, почавши свій стрімкий розвиток як батальйон”Азов”. Назва походить від узбережжя Азовського моря, де він вперше став учасником великих боїв.

Серед загонів, сформованих для опору російським силам, прихильники Білецького виявилися одними з найбільш дисциплінованих і готових до бою.

“Вони тримали оборону навіть після того, як всі пішли”, – говорить Сергій Тарута, металургійний магнат і колишній губернатор Донецької області, який допомагав фінансувати і оснащувати “Азов” в перші місяці війни.

За хоробрість на полі бою Білецький та інші азовські полководці були визнані національними героями.

“Це наші найкращі воїни”, – сказав тоді президент Петро Порошенко на церемонії нагородження в 2014 році.

У тому ж році в “Азов” приїхали десятки бійців з усієї Європи і США, багато з яких були з татуюваннями і реп-листами, заробленими в неонацистському підпіллі у себе вдома. Українська влада вітала багатьох з них, а в деяких випадках надала їм громадянство. Протягом першого року війни міліція Білецького була офіційно включена до складу Національної гвардії, ставши одним з її полків.

Лагерь Азова

Лагерь Азова

Новобранці в тренувальному таборі “Азова” під Маріуполем. Фото: Maxim Dondyuk for TIME

Цей статус супроводжувався арсеналом, на який не міг претендувати ніякий інший вкрай правий рух у світі, включаючи ящики з вибухівкою і бойове спорядження для військовослужбовців чисельністю до 1000 чоловік.

На українських ток-шоу в прайм-тайм Білецький і його помічники вважалися знаменитостями-воїнами, і вони використовували свою популярність як трамплін в політику. Білецький отримав місце в парламенті наприкінці 2014 року, під час перших виборів до законодавчих органів, що послідували за революцією. Його амбіції незабаром вийшли за межі України.

Завдяки виступам і пропагандистським відео, розміщеним на Ютубі і широко поширеним у Фейсбуці, рух “Азов” почав культивувати онлайн-профіль і особливу естетику. У кліпах часто фігурували марші з факелами і сцени війни, що демонструють доступ руху до важкої артилерії.

Вони були не єдиними екстремістами, які взяли участь у соціальних мережах у 2014 році.

Коли в тому ж році Ісламська держава проголосила халіфат на Близькому Сході, вона почала розміщувати пропагандистські повідомлення в соціальних мережах, змішуючи меми, релігійні вірші і сцени безпричинного насильства. Такий підхід застав платформи зненацька, і на якийсь час халіфат зміг заманити на боротьбу багатьох молодих мусульман.

Але до 2017 року і Фейсбук, і Ютуб розробили алгоритми для виявлення ісламських екстремістських матеріалів, зіткнувшись зі значним тиском з боку західних урядів.

Жоден уряд, особливо уряд США, не чинив аналогічного тиску на платформи соціальних мереж, щоб викорінити рухи за перевагу білих.

Однією з спадщин терактів 11 вересня стало те, що багато контртерористичних агентств прирівняли тероризм до ісламського екстремізму, дозволивши білому перевазі залишатися непоміченим, так само як платформи соціальних мереж, такі як Фейсбук, давали руху доступ до більш широкої аудиторії, ніж будь-коли раніше.

“В якомусь сенсі Фейсбук відстежував провальну контртерористичну політику західного світу”, – говорить Хайді Бейріх, директор групи захисту інтересів”глобальний проект проти ненависті і екстремізму”.

У своїй заяві для Time Фейсбук заявив, що почав використовувати свої алгоритми для виявлення контенту “Азова” після того, як в 2016 році оголосив його небезпечною організацією. Але і після цієї дати члени груп прихильників переваги білої раси, включаючи “Азов”, все ще могли проповідувати на платформі.

У деяких випадках алгоритми фейсбуку фактично підштовхували користувачів до вступу в ці групи. У внутрішній презентації в 2016 році його аналітики розглянули німецькі політичні групи на платформі, де процвітає расистський контент. Вони виявили, що в цьому сегменті фейсбуку 64% людей, які приєднуються до екстремістських угруповань, знаходили їх за допомогою власних інструментів рекомендацій платформи.

“Наші системи рекомендацій посилюють проблему”, – йдеться в аналізі, згідно зі звітом Wall Street Journal з посиланням на внутрішній документ.

У своїй заяві для Time Фейсбук сказав, що обсяг звіту обмежений, і припустив, що результати вводять в оману. Він сказав, що скоригував свої алгоритми, щоб перестати підштовхувати людей до відомих екстремістських груп.

Групи в Фейсбуці були місцем переслідування таких рекрутерів, як Фурхольм, норвежець з татуюванням зі свастикою. На піку своїх зусиль у 2018 році він належав до 34 груп, присвячених неонацистським, антисемітським та іншим ультраправим темам, згідно з базою даних, складеною Меган Сквайр, професором інформатики в університеті Ілона в Північній Каролін, яка вивчає онлайн-екстремізм.

Серед груп, які часто відвідував Фурхольм, були “розуміння націонал-соціалізму”, “Нова фашистська людина третього тисячоліття”і” націонал-соціалістичні новини”. Двадцять сім з них, включаючи ці три, зникли з Фейсбуку, але сім залишилися. Одна описує себе як “прогалину ідентичність” і відображає в якості свого основного зображення Чорне сонце з орлом на ньому – явно нацистські образи.

Інша, розглянута Time в грудні, містить масу антисемітських і расистських постів. Time поінформував Фейсбук про групи, які все ще знаходяться в мережі, і компанія заявила, що завершує перевірку змісту.

Переглядаючи повідомлення і коментарі в цих групах, Фурхольм шукав молодих людей, які, за його словами, були” типом “- досить зрілими, щоб побачити ризики приєднання до такої групи бойовиків, як” Азов”, але досить безрозсудних, щоб прийняти їх так чи інакше.

Фуллер, здавалося, відповідав цьому профілю. У той час він переживав період депресії, працюючи на декількох безперспективних роботах.

Після того як він пропрацював чотири роки на службі, військово-морський флот звільнив Фуллера з посади, крім почесної, в результаті арешту, за його словами, за пияцтво в громадських місцях, коли він перебував у відпустці в Дубаї.

Згідно з судовими протоколами та поліцейськими звітами, отриманими Time, Фуллер пізніше зарізав чоловіка ножем під час бійки в Барі в Техасі, що принесло йому шість років випробувального терміну за напад із застосуванням смертоносної зброї при обтяжуючих обставинах.

Ліворуч: Шон Фуллер на борту есмінця “U. S. S. Рассел” в Перській затоці близько 2010 року; праворуч: Фуллер в 2019 році в українському військовому госпіталі після п’яної бійки. Фото: Максим Дондюк для TIME

Проте, незважаючи на свою кримінальну історію, ветеран ВМФ тоді не поводився як онлайн-радикал. Його ім’я не фігурує в базі даних ультраправих груп у Фейсбуці та їх членів у базі даних Сквайра станом на березень 2018 року, коли Фуллер прибув в Україну. Замість цього шлях, який призвів до його вербування, міг початися з чогось більш приземленого.

Він каже, що його цікавило нордичне язичництво-давня релігія, яка досі практикується в невеликих громадах. За його словами, коли він читав в Інтернеті про богів і ритуали, фейсбук рекомендував йому приєднатися до безлічі відповідних груп. Фурхольм знайшов його в одному. “Тут ми і познайомилися”, – згадує Фуллер. “І багато чого з того, що він говорив, мало для мене сенс”.

11 серпня 2017 року проблему Фейсбуку з правими радикалами стало набагато важче ігнорувати. У той день процесія неонацистів і прихильників переваги білих марширувала через місто Шарлоттсвілль, штат Вірджинія, несучи факели і прапори Конфедерації на мітингу під назвою “Об’єднуйтеся правих”.

Наступного дня один з них на автомобілі на смерть збив зустрічного протестувальника. Акція була частково організована у Фейсбуці. (Серед її найбільш жорстоких учасників, за даними ФБР, були три члени RAM, банди, лідер якої пізніше назве “Азов” своїм натхненником.)

Для багатьох насильство в Шарлоттсвіллі стало переломним моментом, нахабним показом того, як перевага білих увійшло в політичний мейнстрім в США при неявній підтримці президента Дональда Трампа. За словами активістів, це не повинно було стати несподіванкою, особливо для найбільшої соціальної мережі в світі.

У 2012 році Бейріх, який тоді був директором розвідувального проекту Південного юридичного центру з питань бідності (SPLC), почав надавати в Фейсбук списки груп ненависті прихильників переваги білої раси. Хоча модератори іноді видаляли окремі з них ,” ми не могли отримати ніякої підтримки про необхідність систематичної деплатформінгу екстремістських ідей до Шарлоттсвілля”, – говорить вона.

Незабаром після мітингу” Об’єднайте правих ” Фейсбук (поряд з Ютубом та іншими платформами) заборонив кілька сторінок, присвячених перевазі білої раси, окремих осіб і групи, які до цього уникали дій. Фейсбук також пообіцяв прискорити усунення загроз фізичної шкоди в майбутньому. У 2018 році SPLC охарактеризував реакцію Фейсбуку та інших платформ як “нарешті дії відповідно до … політики, яку вони раніше рідко застосовували”.

На наступний рік стало ясно, що цих змін недостатньо. Згідно зі звітом уряду Нової Зеландії, опублікованим в грудні 2020 року, зловмисник в мечеті Крайстчерча, який в прямому ефірі транслював це злодіяння, був радикалізований ультраправими матеріалами на Ютубі і Фейсбуці.

“Ми знаємо, що коли він був у тій частині світу, він вступав в контакт з крайніми правими групами”, – говорить Ендрю Літтл, міністр, відповідальний за службу безпеки Нової Зеландії. Літтл каже, що не знає, чи входив в ці групи “Азов”. Але під час атаки стрілець був у бронежилеті з чорним сонцем – символом, який зазвичай використовується батальйоном “Азов”.

На даний момент 48 країн і більшість великих технологічних платформ підписалися на ініціативу Нової Зеландії, яка закликає компанії соціальних мереж робити більше для закриття екстремістських груп.

“Навіть ті, хто в той час виявляв деяку небажання або скупість, а саме Фейсбук, приєдналися до нас, і я думаю, що вони ставляться до своїх обов’язків більш серйозно”, – говорить Літтл.

Після Крайстчерча Фейсбук заборонив “вихваляння, підтримку і представлення білого націоналізму і білого сепаратизму” і ввів заходи, спрямовані на дерадикалізацію користувачів, які шукають терміни прихильників переваги білих. Але активісти кажуть, що було вже пізно. Дозволивши таким групам, як” Азов”, роками процвітати на своїй платформі, Фейсбук допоміг їм побудувати глобальну мережу, яку буде нелегко розділити.

“Оскільки цим матеріалам дозволяли поширюватися так довго, зокрема на Фейсбуці, тепер у нас є тисячі, мільйони людей, які були затягнуті в світ білої переваги та інших форм екстремізму”, – говорить Бейріх.

“Ця проблема зараз існує. Це наслідки бездіяльності спочатку”.

Азов в Украине

Азов в Украине

Прихильники” Азова “на фестивалі” молоде полум’я ” під Києвом у серпні 2019 року

Уряд США також не поспішав визнати небезпеку з боку вкрай правих українських рухів. Але до березня 2018 року Конгрес США публічно засудив батальйон “Азов”, заборонивши уряду США надавати своїм бійцям “зброю, навчання або іншу допомогу”.

Хоча це значною мірою символічно, цей крок відбив у всіх західних Збройних сил, і особливо членів альянсу НАТО, бажання тренуватися разом з членами “Азова” або навіть мати до них якесь відношення.

Це був серйозний удар по моральному духу, особливо у військовому крилі “Азова”, – говорить Святослав Паламар, один з його верховних командирів.

“Деякі люди досі вважають нас хуліганами і злочинцями”, – сказав він Time під час відвідування тренувальної бази “Азова” під Маріуполем, де курсанти у формі провели день, вивчаючи, як правильно метати гранату. “Ми пройшли довгий шлях з самого початку”.

Щоб довести це, “Азов” посилив стандарти для іноземних бойовиків, приймаючи тільки тих, хто має достатню збройову підготовку і досвід, щоб служити військовими інструкторами. Але ця зміна не усунула необхідність в онлайн-рекрутингу компанії Furholm.

Навпаки, влітку 2018 року політичне крило “Азова” дозволило йому використовувати один зі своїх котеджів за межами Києва як гуртожиток для іноземних бойовиків. Тих, хто не потрапив у розріз, направили в одну з інших груп українських добровольців або, в деяких випадках, в регулярні українські Збройні сили.

Фуллер потрапив в останню групу. Після того як полк “Азов” відмовив йому через відсутність досвіду, деякі з друзів, яких він придбав у русі, допомогли американцеві підписати контракт з українською морською піхотою, яка відправила його на фронт. Коли Time вперше брав у нього інтерв’ю в 2019 році, він був у Маріуполі, оговтуючись від травм, отриманих в результаті вуличної бійки в п’яному вигляді. Але він здавався щасливим, що став іноземним бійцем в Україні.

Коли Фейсбук видалив його профіль в 2019 році в результаті чистки ультраправих акаунтів, Фуллер підтримував зв’язок з друзями з ультраправого руху через інші соціальні мережі. Він не любить думати про себе як про рекрутера, але каже, що дає поради американцям і європейцям, які зв’язуються з ним в Інтернеті і запитують, як вони можуть піти по його стопах.

Судячи з деяких з його повідомлень в соціальній мережі “ВКонтакте”, популярність якої серед вкрай правих зросла після того, як Фейсбук почав придушувати їх акаунти, погляди Фуллера стали набагато більш радикальними з тих пір, як він покинув своє рідне місто в Техасі.

В одному з постів, опублікованих в VK в травні, він звинуватив британців у розв’язанні Другої світової війни і назвав Адольфа Гітлера справжнім миротворцем. Один з акаунтів Фуллера в соціальній мережі належить військовому крилу “Азова”. Його сторінка в ВК налічує понад 100 000 передплатників з усього світу”.
Від Giraff


Від Banganet


Від Smi.biz


Від Mediametrics

Мы в соц. сетях

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com